Szafa art deco

Styl art deco zdominował design wnętrz w latach 20. i 30. XX wieku. Charakteryzuje się geometrycznymi kształtami, wyrazistymi liniami i dekoracyjnymi ornamentami. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów urządzenia wnętrz w tym stylu są szafy art deco. Te eleganckie, ale funkcjonalne meble idealnie komponują się zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi aranżacjami sypialni.

Czym charakteryzuje się szafa w stylu art deco?

Szafy art deco wyróżniają się przede wszystkim swoim wyglądem zewnętrznym. Mają prostokątne kształty, często z zaokrąglonymi narożnikami lub fasetami. Dominuje pionowa lub pozioma artykulacja bryły za pomocą listew lub płycin. Typowe dla art deco są również motywy geometryczne i roślinne, którymi zdobione są fronty mebli.

Szafa art deco

Materiały wykorzystywane do produkcji szaf w stylu art deco to przede wszystkim drewno – dąb, orzech, palisander lub heban. Często były one również oklejane fornirem z egzotycznych gatunków drewna, który tworzył interesujące wzory. Niektóre szafy i komody art deco wykonywano także z lakierowanego metalu lub forniru.

Jak dobrać szafę art deco do wnętrza sypialni?

Szafy w stylu art deco świetnie sprawdzą się w nowoczesnych, minimalistycznych aranżacjach. Ich prostota, geometryczne kształty i wyrazista kolorystyka idealnie współgrają z aktualnymi trendami w designie. Tego typu meble będą również ciekawym uzupełnieniem klasycznych lub eklektycznych wnętrz sypialni, wnosząc do nich nutę wyjątkowego, ponadczasowego stylu.

Warto postawić na kontrast miedzy szafą lub komodą art deco a resztą wyposażenia. Umieszczenie mebli w tym charakterystycznym stylu na tle prostych, nowoczesnych mebli pozwoli im się bardziej wyróżnić. Dobrym pomysłem jest także skomponowanie zestawu mebli sypialnianych – łóżka, nocnych szafeczek i szafy wnękowej – utrzymanych w tym samym stylu. Stworzy to spójną, elegancką aranżację.

Gdzie kupić oryginalną szafę art deco?

Szafy i komody w stylu art deco to obecnie bardzo poszukiwane kolekcjonerskie meble. Te oryginalne, pochodzące z okresu art deco, osiągają zawrotne ceny na aukcjach wyposażenia wnętrz. Można je czasem znaleźć także w dobrych antykwariatach meblowych. Ta inwestycja to jednak spory wydatek, podobnie jak zamówienie repliki w pracowni produkującej meble na zamówienie.

Szafa art deco

Bardziej dostępną i przystępną cenowo opcją są szafy i komody art deco oferowane przez sieciowe sklepy z meblami. Są to nowe meble, wyprodukowane we współczesnych fabrykach, jednak wiernie odwzorowujące kształty i styl oryginalnych szaf art deco. Ich zakup pozwoli nam uzyskać wymarzone wnętrze sypialni w duchu art deco bez wydawania fortuny.

Jak dobrać wymiary szafy art deco do sypialni?

Wybierając szafę w stylu art deco do naszej sypialni, pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, należy dopasować jej szerokość do przestrzeni, którą mamy do dyspozycji. Standardem jest szafa o szerokości od 80 do 120 cm. Większość modeli ma głębokość ok. 60 cm.

Szafa art deco

Bardzo istotne przy wyborze konkretnego modelu jest określenie wysokości sufitów w sypialni. Stosunkowo niskie szafy art deco mogą optycznie pomniejszyć i tak niewielkie pomieszczenie. Z kolei zbyt wysoka szafa w małym pokoju może zaburzać proporcje i przytłaczać.

Równie ważny jak szerokość i wysokość jest wybór odpowiedniej liczby i układu drzwi szafy art deco. Możemy zdecydować się na model z dwoma lub trzema drzwiami, z frontami pełnymi lub z lustrami. Możliwe są także warianty z dolną komodą lub bez niej. Odpowiedni dobór wszystkich parametrów pozwoli stworzyć funkcjonalną i pasującą estetycznie do wnętrza szafę w stylu art deco.