Nowoczesne meble art deco

Stylem, który łączy w sobie elegancję, luksus i nowoczesność jest art deco. Ten wyjątkowy styl, narodzony w latach 20. XX wieku charakteryzuje się wykorzystaniem motywów geometrycznych, błyszczących powierzchni i szlachetnych materiałów. Meble art deco spotkać można w najbardziej ekskluzywnych wnętrzach na całym świecie.

Cechy charakterystyczne mebli w stylu art deco

Meble art deco cechuje ponadczasowa elegancja i oryginalność. Wyróżniają się bogactwem form i zdobień. Często wykorzystuje się w nich motywy inspirowane naturą, sztuką afrykańską i egipską oraz sztuką latynoamerykańską. Typowe dla stylu art deco są geometria oraz krzywe, skośne linie.

Meble art deco wyróżniają się również wyrafinowanymi materiałami. Do ich produkcji używa się drogich gatunków drewna, np. palisandru, hebanu, dębu czy orzecha. Powszechne jest także wykończenie lakierem. Ponadto meble art deco wykonuje się z forniru, marmuru, brązu, mosiądzu, niklu i chromu. Gładkie, błyszczące powierzchnie są typowe dla tego stylu.

Nowoczesność mebli art deco

Fotel art deco

Choć meble art deco powstawały na początku XX wieku, zdumiewają swoją nowoczesnością i aktualnością. Ich designerzy inspirowali się współczesnymi wynalazkami, jak np. silnikami samochodowymi czy łodziami podwodnymi. Dzięki temu meble art deco mają aerodynamiczny, nowoczesny wygląd mimo upływu 100 lat.

Co więcej, wykorzystywanie szlachetnych materiałów i ręczne, precyzyjne wykonanie sprawia, że te meble nie tracą wartości z upływem czasu. Wręcz przeciwnie, im starsze stają się coraz cenniejsze. Z tego powodu klasyczne meble art deco można z powodzeniem wykorzystać do aranżacji ultranowoczesnych wnętrz.

Typowe meble art deco

Poniżej przedstawiamy kilka przykładów klasycznych mebli charakterystycznych dla stylu art deco:

Krzesła art deco – smukłe z wysokimi oparciami. Posiadają skośne nogi i tapicerowane siedziska. Ich wyróżnikiem są liczne zdobienia, jak np. wyżłobienia czy perforacje, szczególnie na oparciach.

Stoły art deco – zazwyczaj okrągłe lub owalne. Blaty wykonane są ze szlachetnych gatunków drewna, marmuru lub lakierowane. Stoły posiadają bogato zdobione, często metalowe podstawy w postaci trzech nogi z dodatkowymi poprzeczkami.

Komody art deco – posiadają zaokrąglone krawędzie, wysoki połysk i ozdobne uchwyty. Szuflady z przodu zdobione są drobnymi elementami, np. okuciami.

Witryny art deco – smukłe witryny z kryształowymi szybami, do przechowywania porcelany i sztućców. Charakteryzują się aerodynamicznymi kształtami, chromowanymi i metalowymi akcentami oraz podświetleniem. Często stylizowane są na latarnie lub wieże.

Art deco a nowoczesne wnętrza

Komoda art deco

Obecnie meble art deco z powodzeniem stosowane są w nowoczesnych wnętrzach. Ponadczasowa elegancja i wyrafinowanie, jakie reprezentują, komponują się z minimalizmem i prostotą współczesnych aranżacji.

Meble art deco stanowią doskonałe uzupełnienie ultranowoczesnych mieszkań. Wprowadzają do nich niepowtarzalny klimat retro, stanowiąc jednocześnie oznakę luksusu i wykwintnego gustu. Co więcej, pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach, np. skandynawskim, glamour, hollywoodzkim czy loftowym.

Jak łączyć meble art deco z nowoczesnymi wnętrzami?

Aby z powodzeniem połączyć klasyczne meble art deco z nowoczesnym wystrojem, należy przestrzegać kilku zasad:

1. Wybierać meble będące dziełami sztuki – odrestaurowane oryginalne meble z epoki docenią znawcy. Nowe projekty mebli art deco również powinny cechować się wysoką jakością i ręczną produkcją.

2. Postawić na jeden akcent art deco – np. stylowe krzesła przy nowoczesnym stole lub witryna w salonie urządzonym w minimalistycznym stylu.

3. Zadbać o spójność kolorystyczną – aby meble art deco nie wyglądały jak „obce ciało”, ich kolor powinien nawiązywać do reszty urządzenia np. jasna komoda w jasnym salonie. Dobrze sprawdzają się odcienie drewna i bieli.

4. Wyeksponować detale art deco – ozdobne klamki, nogi mebli czy perforowane oparcia warto dodatkowo podkreślić, np. montując je na tle gładkiej, białej ściany.

Gdzie kupić meble art deco nowoczesne?

Meble art deco sygnowane nazwiskami słynnych designerów, takich jak np. Tamara de Lempicka, Jean-Michel Frank czy Emile-Jacques Ruhlmann, osiągają zawrotne ceny na aukcjach vintage. Jednak warto poszukać tych perełek również w antykwariatach i u dilerów sztuki.

Biurko art deco

Nowoczesne repliki klasycznych mebli art deco oferują w swoich kolekcjach wykwintne marki projektowe. Można wybrać gotowe projekty lub zlecić wykonanie mebli art deco na zamówienie. W drugim przypadku oferowane są szerokie możliwości personalizacji zarówno jeśli chodzi o kształty, materiały jak i zdobienia.

Podsumowując, meble art deco to doskonały sposób na wprowadzenie dawnego luksusu i niepowtarzalnego klimatu do nowoczesnego wnętrza. Ponadczasowa elegancja tych ponad 100-letnich mebli nadal zachwyca, a ich unikalna estetyka z powodzeniem komponuje się z najbardziej awangardowymi aranżacjami. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje mebli art deco nowoczesnych, aby wzbogacić swoje ultranowoczesne apartamenty lub domy.