Stolik kawowy art deco
Stoliki kawowe to nieodłączny element wyposażenia salonów i pokojów dziennych. Pełnią bardzo ważne funkcje – służą do postawienia filiżanki z kawą lub herbatą, książki którą aktualnie czytamy, czy też lampionu dodającego ciepła wnętrzu. Jednym z najbardziej stylowych i eleganckich typów stolików kawowych są meble w stylu art deco.
Art deco to styl w designie i architekturze który dominował w okresie międzywojennym, w latach 1920-1939. Charakteryzuje się wykorzystaniem geometrycznych, często symetrycznych kształtów, motywów zaczerpniętych ze świata przyrody, maszyn oraz luksusowych materiałów takich jak marmur, metale i drewno. Meble i dodatki w tym stylu z powodzeniem stosowane są w nowoczesnych aranżacjach do dziś.
Jak prezentują się stoliki kawowe art deco?
Stoliki kawowe w stylu art deco cechują się przede wszystkim eleganckim, wyrafinowanym designem nawiązującym do stylistyki lat 20. i 30. XX wieku. Posiadają często kształty oparte na figurach geometrycznych – są okrągłe, owalne, w kształcie wieloboków. Standardowy, najbardziej klasyczny to prostokątny lub kwadratowy blat wspartey na nóżkach wykonanych z drewna, metalu lub masy perłowej. Często spotykane są też owalne lub okrągłe blaty na centralnym, pojedynczym podstawie.
Materiały wykorzystywane do produkcji stolików kawowych w stylu art deco to przede wszystkim drewno – często egzotyczne gatunki lub palisander, orzech, heban. Ceni się równiez takie surowce jak szkło, marmur, bursztyn, masa perłowa, metale i ich połączenia. Styl art deco preferuje wyraziste, mieniące się barwy i nie stroni od przepychu. Dlatego często meble lakierowane są na kolorowe, błyszczące powłoki. Chrom, złoto, czerń, biel to najbardziej typowe odcienie.
Jakie cechy powinien mieć dobry stolik kawowy w stylu art deco?
Stolik kawowy w stylu art deco oprócz reprezentacyjnego wyglądu, powinien również mieć konstrukcję gwarantującą stabilność i wygodę użytkowania. Ważny jest tu dobór materiałów – najlepsze to naturalne surowce o odpowiedniej wytrzymałości, wykonane przez doświadczonych rzemieślników lub w renomowanych fabrykach mebli. Nogi stolika nie powinny się chwiać nawet przy mocniejszym nacisku na blat. Sam blat z kolei nie może uginać się pod ciężarem akcesoriów czy filiżanki z gorącym napojem. Kluczowa jest też jakość wykonania wszelkich ozdób, płaskorzeźb, inkrustacji. Metalowe dekoracje nie powinny odpadać lub gubić blasku, a drewno i pokrywające je lakiery pleść bądź odpryskiwać. Wszystkie zdobienia powinny utrzymywać pierwotną kolorystykę.
Dobrze dobrany stolik kawowy w stylu art deco powinien być nie tylko pięknym dodatkiem do salonu. Przede wszystkim musi służyć funkcji – wygodnie pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria: filiżanki, talerzyki, spodki, dzbanek do kawy, cukierniczkę, wazonik na kwiaty czy świecznik. Blisko niego powinna znaleźć się wygodna kanapa czy fotele.
Stolik kawowy w stylu art deco – jak go wkomponować w wystój salonu?
Stoliki kawowe w stylu art deco idealnie prezentują się w nowoczesnych i klasycznych aranżacjach. Styl vintage jaki reprezentują sprawia, że są niezwykle uniwersalne. Stolik stylizowany na lata 20. XX wieku doskonale odnajdzie się zarówno w ultra nowoczesnym wnętrzu utrzymanym w konwencji high-tech czy też loftowej aranżacji z wykorzystaniem stali, betonu i cegły. Oryginalny stolik kawowy z minionej epoki wkomponuje się również w bardziej tradycyjny salon utrzymany w stylu klasycznym. To ciekawy zabieg polegający na połączeniu wystroju vintage z nowoczesnością lub klasyką. Dzięki temu uzyskujemy stylizacje o ciekawym, eklektycznym charakterze nawiązując jednocześnie do przeszłości. Nie powinniśmy bać się eksperymentować! Dobrym pomysłem jest także zestawienie stolika w stylu art deco z meblami i dodatkami reprezentującymi ten sam okres – krzesłami, fotelami, lampami i ozdobami. Uzyskamy spójny wystrój salonu nawiązujący stylistyką do wyrafinowanych i pełnych przepychu wnętrz z lat 20. i 30. ubiegłego wieku.
Podsumowując stoliki kawowe w stylu art deco to eleganckie i wyjątkowe meble, które nigdy nie wyjdą z mody. Wnoszą do wnętrz nietuzinkowy charakter, szyk i bogactwo. Idealnie odnajdą się zarówno w nowoczesnych jak i klasycznych aranżacjach salonów i pokoi dziennych. To ponadczasowe akcesoria, które na zawsze pozostaną symbolem stylistyki lat 20. XX wieku.