Komody art deco

Styl art deco, charakteryzujący się geometrycznymi kształtami, luksusowymi materiałami i wyrafinowaną elegancją, idealnie nadaje się do projektowania komód. Komody art deco doskonale komponują się zarówno z nowoczesnymi, jak i klasycznymi aranżacjami.

Czym charakteryzują się komody w stylu art deco?

Komody art deco wyróżniają się przede wszystkim swoim niepowtarzalnym, modernistycznym designem nawiązującym do stylu, jaki dominował w latach 20. i 30. XX wieku. Charakteryzują się one wyrazistymi, geometrycznymi kształtami, wykorzystaniem kosztownych materiałów oraz dbałością o każdy detal.

Typowe cechy komód w stylu art deco to m.in.:
– prostokątne kształty z zaokrąglonymi narożnikami,
– wykonanie z luksusowych gatunków drewna – palisandru, hebanu lub orzecha,
– inkrustowanie powierzchni drogocennymi materiałami – kością słoniową, perłowcem lub macicą,
– posiadanie 3-5 szuflad z frontami ozdobionymi geometrycznymi ornamentami,
– chromowane lub mosiężne uchwyty i zdobienia w postaci płaskorzeźb.

Komoda art deco

Stylowa komoda art deco – jak ją rozpoznać?

Aby rozpoznać oryginalną, stylową komodę w stylu art deco, należy zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych cech. Przede wszystkim mebel powinien mieć modernistyczną, geometryczną bryłę z wyraźnymi, prostokątnymi kantami. Front szuflad będzie prawdopodobnie zdobiony unikalnymi wzorami – słońcem, gwiazdami lub motywami z kultur starożytnych.

Nieodłącznym elementem komody art deco są także chromowane lub złocone uchwyty w kształcie prostokąta lub okręgu. Mogą one być połączone ze sobą dekoracyjnymi listwami. Warto również sprawdzić, czy komoda nie jest inkrustowana kosztownymi tworzywami lub pokryta luksusowym lakierem fornirowanym.

Oryginalna komoda w stylu art deco będzie także posiadać sygnaturę projektanta lub producenta mebla z epoki. Na spodzie lub z tyłu szafki często wyszczególnione są wszystkie zastosowane materiały. Weryfikacja tych informacji pozwoli stwierdzić autentyczność stylistyki art deco w meblu.

Jak aranżować wnętrze z komodą art deco?

Choć komody art deco najlepiej komponują się z modernistycznymi i vintage’owymi aranżacjami wnętrz, świetnie odnajdą się także w klasycznych i nowoczesnych projektach. Ta uniwersalność wynika z ponadczasowego charakteru stylu, który łączy w sobie elegancję z nowatorskim designem.

Aby podkreślić urok komody w stylu art deco, warto postawić ją w centralnym punkcie pomieszczenia. Może być zarówno funkcjonalnym meblem w salonie, gabinecie czy sypialni, jak i czysto dekoracyjnym elementem we wnętrzu. Świetnie komponuje się ona z geometrycznymi lampami, obrazami z epoki w złotych ramach oraz dodatkami nawiązującymi do nurtu art deco – zegarami, statuetkami i wazonami.

Komoda art deco to prawdziwa ozdoba każdego wnętrza. Jej niepowtarzalny design, wyszukane materiały i rzemieślnicze wykonanie sprawiają, że jest ona niezwykle cennym elementem wyposażenia domu dla koneserów stylu, designu i antyków. Jest to mebel ponadczasowy, który zawsze świadczy o wyrafinowanym guście właścicieli.